846466dc7144fcb0d1eb222a6933747b.jpg
8cef9c6859e40aea6f8d7be8f90029c4.jpg
b08e3c455d7eda7aa543693f99006173.jpg
Оголошення селища

ПРИКОРДОННИЙ РЕЖИМ: ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОСИЛЕНО

Нещодавно Уряд вніс зміни до постанови «Про прикордонний режим», згідно з якими суттєво посилено контроль за базуванням і виходом у море плавзасобів, а також вимоги щодо інформування прикордонних підрозділів.

Якщо розглядати документ загалом, то основні зміни стосуються кількох напрямів,

По-перше, більш детально прописано механізм контролю за триманням у місцях базування і плаванням у територіальному морі та внутрішніх водах України суден флоту рибної промисловості, що не під­лягають нагляду класифікаційного товариства. По-друге, конкретизовано поря­док і способи інформування підрозділів Держприкордонслужби про всі зміни, які відбуваються на об’єктах базування мало­мірних суден та в місцях базування суден флоту рибної промисловості щодо їхньої реєстрації, приписки та господарської діяльності. По-третє, посилено обмеження щодо тримання плавзасобів на об’єктах і в місцях базування, які не отримали дозвіл на експлуатацію, а також удосконалено взаємоінформування між органами охорони державного кордону, Держрибагенством та Укртрансбезпекою щодо вжиття ними відповідних обмежень стосовно суден або об’єктів базування та контролю за виконанням таких рішень.

 

МІСЦЯ БАЗУВАННЯ: КОМІСІЯ ДАЄ «ДОБРО»

Почнемо з об’єктів та місць базування суден флоту рибної промисловості. Щороку в районах, прилеглих до узбережжя моря, а також інших суднохідних прикордонних водних об’єктів, де встановлено прикордонну смугу та існує контрольований прикордонний район, місця та об’єкти базування перевіряють спільні комісії. Свою роботу вони виконують до початку навігаційного періоду.

До складу таких комісій включаються представники райдержадміністрацій та органів місцевого самоврядування, інспектори Мінприроди, державного органу, що здійснює нагляд за безпекою судноплав­ства та реєстрацією суден, представники органів Національної поліції, Держслужби з надзвичайних ситуацій та Державної прикордонної служби. Місця базування суден флоту рибної промисловості перевіряються комісіями, до складу яких входять лише прикордонники та представники Держрибагентства, і такі комісії діють на підставі наказу останнього.

За результатами спільної роботи комісій складаються відповідні акти та надаються номери. Місця базування суден флоту рибної промисловості вносяться до відповідного переліку, який затверджує Держрибагенство.

Водночас донедавна в прикордонному законодавстві існувала правова колізія. Наприклад, у містах обласного значення, розташованих безпосередньо на узбережжі водного об’єкта, таких як містечко Чорноморськ, що на Одещині, немає райдержадміністрацій. Тому було законодавчо не визначено хто повинен організувати комісійне обстеження об’єктів базування, розташованих у межах цього міста. Нові зміни це питання врегулювали.

 

НЕМАЄ ДОЗВОЛУ - НЕМАЄ ДОХОДУ

Також раніше у разі негативного висновку комісії та невідповідності існуючих вимог, адміністрація об’єктів або місць базування не отримувала дозвільних документів на експлуатацію. Тобто, офіційно судна могли перебувати у таких місцях, але виходити в територіальне море або внутрішні води України їм заборонялося. Однак ці правила часто порушувалися, судна покидали об’єкти та місця базування і дієвого впливу на адміністрації закритих баз не було.

Після внесення у постанову доповнень, ситуація зміниться. Згідно з пунктом 22 Положення відтепер забороняється зберігання маломірних суден, інших плавзасобів на об’єктах базування, а суден флоту рибної промисловості - в місцях базування, що не отримали дозволу на експлуатацію. Таким чином, власники або судноводії будуть вимушені шукати інші місця тримання. Це означає, що адміністрація об’єктів і місць базування матиме чималі матеріальні збитки від втрати постійних клієнтів - господарів плавзасобів. Такий розвиток подій не на руку дбайливому господарю. Через зміни прибуток, який отримуватиме адміністрація об’єктів і місць базування, залежатиме від наявності відповідних дозвільних документів.

Крім того, сплачуючи чималі внески, власники суден мають право вимагати в адміністрації комфортних для себе умов у вигляді актуальної дозвільної документації. Прикордонники ж отримали додатковий засіб впливу на власників баз тримання, які не хочуть своєчасно вживати заходів для організації нормальної роботи і таким чином створюють конфліктні ситуації між населенням та охоронцями кордону та під час виконання останніми своїх законних повноважень.

 

ФЛОТ РИБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ:

ПРИКОРДОННИКИ БУДУТЬ У КУРСІ

Зміни торкнулися і реєстрації об’єктів базування та місць суден флоту рибної промисловості. Відтепер, після проведення необхідних правових та організаційних процедур, підрозділи Державної прикордонної служби мають бути поінформовані про зміни адміністрацією цих установ не пізніше трьох робочих днів. І робитиметься це письмово - за допомогою факсимільного зв’язку або електронної пошти.

Крім того, списання з балансу і утилізація, передавання маломірних суден, інших плавзасобів, суден флоту рибної промисловості відбуватимуться з обов’язковим письмовим інформуванням відповідного підрозділу. Робитиметься це в установленому порядку протягом п’яти робочих днів.

Таким чином ДПСУ матиме повну інформацію про судна, які знаходяться у плаванні. Будь-яке маніпулювання стане неможливим. Крім того, змінами забороняється тримати плавзасоби поза об’єктами базування, а судна флоту рибної промисловості, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, - поза місцями базування.

Принципові зміни торкнулися і взаємоінформування між прикордонниками та органами, уповноваженими здійснювати контроль за забезпеченням безпеки судноплавства на водних об’єктах (Укртрансбезпека, Держрибагентство), що також впливає на стан прикордонного режиму. На сьогодні у разі прийняття рішення про заборону тримання плавзасобів на об’єктах і в місцях базування, які не отримали дозвіл на експлуатацію, або виходу маломірним суднам та суднам флоту рибної промисловості, що не під­лягають нагляду класифікаційного товариства, в територіальне море і внутрішні води України ці органи протягом трьох робочих днів з моменту прийняття відповідних рішень повинні письмово поінформувати відповідні органи Служби. Робитиметься це відповідно до встановлених правил за допомогою факсимільного зв’язку або електронної пошти.

 

Аналізуючи зміни, внесені у законодавство, що прийнятий Урядом документ безумовно піде на користь як для власників маломірних суден та плавзасобів риболовецького флоту, так і для адміністрацій місць зберігання цієї власності. Натомість підрозділи Державної прикордонної служби оперативно отримуватимуть інформацію, яка дасть змогу якісніше виконувати свої службові обов’язки та підтримувати прикордонний режим.